PROTISLUNEČNÍ FÓLIE

Použití protislunečních fólií: na okna, výlohy, vitríny, skleněné fasády, vykíře, aj.

 • Reflexní – vnitřní protisluneční fólie
  Reflexní fólie slouží zejména k účinné ochraně před složkami slunečního záření a významně přispívají též ke snížení úniků tepla v zimním období. Schopnost odrážet příslušnou část dopadající solární energie vychází z kovové vrstvy, která je pomocí vakuového metalizování (hliník různé optické hustoty) nanášena na čirý polyester. Touto technologií jsou vyráběny standardní reflexní fólie i většina fólií externích. Všechny typy standardních reflexních fólií mají tlakem aktivované adhezivum a povrch chráněný vrstvou odolnou proti mechanickému poškození.

  Reflexní vrstva má stříbrnou barvu a vytváří výrazný zrcadlový efekt (typy fólií: Silver 20, Silver 35, Silver 50).

  Použitím zbarveného polyesteru nebo zbarvením laminačního adheziva lze dosáhnout potlačení zrcadlového efektu na jedné straně fólie. Takto upravená fólie (OptiTune 15,35) je vhodná např. pro optické oddělení interiéru. Po instalaci na prosklenou příčku dělící prostor na dvě části je - při stejné intenzitě osvětlení - fólie jednostranně průhledná.

 • Venkovní – externí protisluneční fólie
  Externí reflexní fólie jsou vyráběny obdobným způsobem jako fólie reflexní či termoizolační. Na čirý nebo zbarvený polyester je vakuově nanesena vrstva hliníku (typy: Silver) nebo je pomocí vakuového naprašování vytvořena kombinace několika tenkých vrstev (typy: SB, SG). Specifickým materiálem je čirá ochranná fólie o tl. 100 um (typ CL-400), která se používá pro zpevnění venkovní strany prosklených ploch.

  Zásadní předností externích fólií je velmi účinná ochrana před přenosem tepelné složky slunečního záření do interiéru. Jde o nejefektivnější protisluneční ochranu, neboť reflexní vrstva, která průchod tepla blokuje, je umístěna na venkovní straně prosklení a je schopna zadržet až 80% dopadající solární energie. Externí fólie je možné aplikovat na libovolné typy skel různých velikostí i na skla laminovaná, aniž dochází k přenosu termálních tlaků do prosklení. Externí fólie dále přinášejí zlepšené pracovní podmínky (ochrana před oslňování, zajištění soukromí), omezují blednutí látek a maleb a vytváří jednotný estetický vzhled prosklené fasády.

  Externí fólie mají upravený povrch, který má zvýšenou odolnost proti působení atmosférických vlivů. Technologie výroby se postupně vyvíjela a dnes je k dispozici řada materiálů v různých cenových relacích, které vycházejí ze způsobu řešení ochrany povrchu fólie.

 • Externí fólie na plasty
  Polyesterové fólie byly původně koncipovány výhradně pro použití na sklo. Pro instalace na plastové plochy (polykarbonáty, metakryláty, plexisklo,..) nebyla vyvinuta odpovídající lepicí vrstva, která by se spojila bez potíží s podkladem. Nicméně velké množství střešních světlíků, průchodů, zimních zahrad apod. je opatřeno plastovým prosklením, které zajišťuje dostatečné prosvětlení interiéru, ale nechrání před jeho přehříváním v letním období. Dochází k tzv. skleníkovému efektu, který není zvládnutelný ani klimatizací prostoru.

ImageImage

Protisluneční fólie na okna do rodinného domu Protisluneční fólie pro rodinný dům

Instalace protisluneční fólie na zasklenou plochu Instalovaná protisluneční fólie na velké ploše